Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Економічна криза в Україні та шляхи її подолання

by Сергій Щербина on Feb 7, 2010

Автор: Валерія Челікова

На сьогоднішній день Україна і українська економіка є складовою світового фінансового й економічного простору. При цьому економічна криза на Україні є наслідком світової фінансової кризи й підсилюється негативним зовнішнім торговельним сальдо й нарощуванням зовнішнього боргу. Він ускладнюється політичною розбалансованістю суспільства й кризою споживчого кредитування. По аналізу Всесвітнього банку в 2009 році економіка України погіршилася через негативні умови торгівлі й перепрофілювання потоків капіталу, а найбільший ризик для України представляють фіскальний дисбаланс, пов’язаний з падінням бюджетних доходів, видаткові бюджетні зобов'язання й значні фінансові потреби Нафтогаза.

До кінця 2008 року економіка України розвивалася однобоко, її ВВП наприкінці 2007 року склав лише 72,2% від рівня 1990 року. Лобіювання інтересів імпортерів іноземних компаній, відсутність стимулу внутрішніх товаровиробників до випуску якісних і дешевих товарів привело до появи значного негативного сальдо в зовнішній торгівлі, а згодом і платіжного балансу. Негативну тенденцію принесло різке подорожчання поставок російського природного газу.

Останні п'ять років Україна стрімко нарощувала валовий зовнішній борг. На початку 2004 року він становив $23 811 мил., а на початок жовтня 2008 року - $105 429 мил. При цьому основна частка прямих іноземних інвестицій ішла у фінансовий сектор, торгівлю й посередництво. Для прикладу, іноземні інвестиції в основні фонди, які забезпечують розвиток економіки, склали: в 2005 році 5%, 2006 - 3,7%, в 2007- 3,5%, 2008- 5,2%.

За даними Держкомстату негативне сальдо в зовнішній торгівлі за передкризові 7 місяців 2008 року склали $11 051,3 мил., при цьому гарантований державний борг склав $28,683 мілрд - а прямій державний борг $24 121млн. Ґрунтуючись на цьому можна затверджувати, що Україна в кризу вступила з розбалансованою економікою. Кризові явища в банківській сфері почали проявлятися вже в другій половині 2008 року. Це з'явилося наслідком того, що українські банки, особливо контрольовані іноземним капіталом мали можливість легко одержувати дешеві і, як правило, короткочасні кредити в іноземних банках і за рахунок їх надавати більш дорогі й більш довгочасні кредити на Україні.

Після початку іпотечної кризи в США, оскільки західні банки змушені були підвищувати ставки по своїх кредитах, Українські банки втратили дешеві гроші. Більш того, багато іноземних банків зажадали повернення коштів. Це привело до різкого подорожчання кредитів в Українських банках. Скоротилася, а багатьма банками повністю було припинене кредитування будівництва й закрита іпотека.

Криза будівельної індустрії виявилася спусковим механізмом для кризи всієї економіки, спад будівництва далі прийняв обвальний характер і зробив неминуче поглиблення кризи в металургії. Паралельно намітився значний спад споживання металу за кордоном, це ще більше ускладнило протікання кризи, до цього часу ціни на українську металургійну продукцію почали програвати конкуренцію Китаю.

У жовтні на Україні було оголошено про початок серйозної кризи в чорній металургії. Було зупинено 17 з 36 доменних печей, і виникла загроза повної зупинки металургійної галузі. Ці явища не могли відбитися на внутрішньому фінансовому ринку. У вересні 2008 року почалося різке падіння курсу гривні стосовно $, яке в жовтні переросло в паніку на валютному ринку. У листопаді - грудні багато комерційних банків в однобічному порядку підняли процентні ставки по раніше виданих кредитах, у середньому в 1,5 рази. А з листопада кредитування населення банками було практично повністю припинене. Протягом 2008 року українська гривня стосовно $ девальвувала на 38%.

На тлі цього різко виросло безробіття й упали доходи населення, автоматично скоротився внутрішній ринок. Наприкінці жовтня 2008 року МВФ, рятуючи економіку України, підтвердив готовність виділити кредит на суму $16,5 млрд на термін 15 років під 4% річних.

У листопаді 2008 року Україна одержала перший транш кредиту в розмірі $4,5милий. До кінця 2008 року настав пік україно-російського протистояння в газовій сфері й 1 січня 2010 року Росія в однобічному порядку припинила поставки газу на Україну. Економічна криза, на жаль, протягом усього року збільшувався наростаючим протистоянням політичних сил. 20 грудня спікер Верховної Ради В. Литвин: "Ми переживаємо не тільки економічну, але й політичну кризу. Ми переживаємо кризу національної ідентичності". Тільки 15% негативного впливу на економічну ситуацію в країні належить світовим тенденціям, решта наслідок внутрішньої політичної кризи.

Економічна криза продовжувала розвиток і протягом 2009 року особливо в його першій половині. ВВП у першому півріччі 2009 року впав до рівня 2004 року. Надходження інвестицій у світовий капітал різко знизилося, а реальний експорт упав на 15,9%. У той же час зменшення внутрішнього попиту й підвищення обмінного курсу обумовили різке скорочення імпорту. Це зіграло позитивну тенденцію в зменшенні негативного сальдо у зовнішній торгівлі. Інфляція в січні-- травні склала 7,4%, а в липні навіть була зафіксована дефляція на рівні 0,1%. Дефіцит держбюджету в першому півріччі 2009 року склав 10,62 млрд гривень, державний борг $28,9 млрд, у тому числі зовнішній $20,5 млрд.

Іншими словами, економічна криза на Україні почала поступово згасати. В 3-ьому кварталі 2009 року Держкомстат зафіксував дворазове прискорення відтоку прямих інвестицій з України. Не дивлячись на загальне падіння промислового виробництва за підсумками першого півріччя в цілому, уже в травні почався його невеликий приріст відносно до попереднього місяця, який продовжився в червні й у липні. Так, в липні 2009 року металургійні підприємства в Україні збільшили випуск сталі на 16%.

У фінансовому секторі в січні - травні збільшився приплив іноземних інвестицій в основному виді підтримки європейськими материнськими банками своїх "дочок" на Україні. Уже у квітні населення стало більше довіряти банківській системі України й намітилася тенденція повернення депозитів. У липні 2009 року були ліквідовані Укрпром- Банк, Банк Одеса, в серпні "Європейський" і "Національний стандарт".

На жаль, на сьогоднішній день не вирішена газова проблема, величезне навантаження на фінанси країни становлять щомісячні виплати Газпрому за спожитий газ. 

До середини 2009 року склалася важка ситуація на найбільших підприємствах хімічної промисловості України, яка є однієї із ключових у формування ВВП. Через високу ціну на російський газ, що є основною сировиною підприємств і є низькою у самій Росії, українські підприємства зіштовхнулися з неможливістю конкурувати з російським імпортом.


У липні 2009 року трохи покращилася ситуація зайнятості населення. Так, на 1 серпня було офіційно зареєстровано 606,9 тис. безробітних у порівнянні із січневими 919,7 тис.

Ґрунтуючись на всьому вище викладеному, ми бачимо, що економічна криза, що вразила Україну в 2008-2009 роках, трохи сповільнила свій розвиток. У деяких секторах економіки намітився ріст.

Єдиний сектор економіки, який проявляє стабільність це сільське господарство. Для остаточного виходу із кризи Україні потрібно кардинально переглянути структуру й методи керування економікою. На жаль, за 17 років Україна побудувала гіршу від бюрократичної-- олігархічну модель економіки. З одного боку, непомірно виріс бюрократичний апарат і чиновництво всіх рівнів перетворилося в паразитуючий клас, а з іншого боку, відбулося зосередження основної маси економіки країни в руках 1,5% її населення.

Це призвело на сьогоднішній день до відсутності тенденцій розвитку виробничих сил, модернізації економіки. На даний час Україна є однією із країн з найвищим рівнем корупції.

Олігархи не зацікавлені в модернізації виробничих потужностей. В Україні практично не будуються нові підприємства, а робочі місця на виробництвах постійно скорочуються. Та і як будувати? Для будівництва й пуску малого середнього або великого підприємства необхідна маса довідок і дозволів.

Уже підраховано, що, з моменту організації будівництва й до повного пуску, необхідно зібрати більш 100 різних підписів чиновників, пройти купу експертиз. Тільки на одне одержання дозволу на будівництво в середньому проходить 1,5 року, а на здачу об'єкта до 2-х років.

При цьому, за кожним підписом стоять численні побори, які найчастіше становлять до 20-30% вартості самого підприємства. У результаті губиться всякий сенс будівництва, тому що сучасні темпи життя вимагають максимально прискорених строків запуску виробництва. Як правило, не більш одного року.

Інакше технології устаткування застаріють, а продукція не буде витримувати конкуренції. А тому й не дивно, що прямі інвестиції будівництва нових підприємств, не дивлячись на наявність в Україні дешевої й кваліфікованої робочої сили, - мізерні.

Все це накладається на внутрішню політичну нестабільність, обумовлену боротьбою між собою олігархічних кланів. З вище наведеного й випливає необхідність повної ревізії й зміни економічних правил життя країни. Це, насамперед, максимальне відділення чиновника від бізнесу шляхом різкого скорочення всякого роду погоджень, дозволів, ліцензій і перевірок. Надання бізнесу, особливо його малій і середній ланці, максимально сприятливих форм для існування, особливо у виробничій сфері.

У ВВП країни малий і середній бізнес повинен займати не менше 50-60% замість сьогоднішніх 5%. Повністю змінити податкову систему країни. Ліквідувавши самий кримінальний податок на "додану вартість", який придуманий для стримування виробництва й різко гальмує його розвиток. Податкова система повинна бути проста, зрозуміла, єдина для всіх, і в сукупності податки мають становити не більше 25% від доданої вартості.

Турботою держави повинні насамперед стати розвиток інфраструктури, армії, науки, охорона навколишнього середовища, медицина. Усе інше повинні на себе перебрати бізнес і населення. Ці завдання можна розв'язати тільки створивши воістину демократичне суспільство, де кожний його член буде наділений однаковими правами й обов'язками без винятку.

На жаль, стара політична еліта себе вижила. Хід виборчої президентської кампанії не вселяє оптимізму, якщо перемога дістанеться старим політикам, Україні загрожує ще довга стагнація й остаточний перехід у розряд країн третього світу.

 Фото: WikiMedia Commons, Гривня, 1995, перед

Історія 4383 Переглядів

Author

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Вправи з лазіння і повзання

Вправи з лазіння і повзання дуже корисні для дошкільників. У їхньому виконанні беруть участь великі м'язові групи (спина, живіт, ноги і руки). Ці...

Спорт

Сонячні батареї Сахари зарядять Європу

Сонячні батареї Сахари зарядять Європу Автор: Річард Блек кореспондент Бі-Бі-Сі з питань довкілля Пам"ятаю, як 10 років тому один...

Довкілля/Екологія

Петро Сагайдачний

Автор: Олена Крикун Козацький полководець — таке традиційне визначення не розкриває всієї величі цієї могутньої, ще досі, по-справжньому не...

Історія

Чому насправді Сталін депортував кримських татар?

Автор: Олександр Палій За наслідками депортації загинуло, за різними даними, від 15 до 46% татар. Сказати, що така депортація була...

Історія

Чоловіча мода: від чорного пальто до кольорового пуховика

Автор: Оксана Негода Сучасні емансиповані жінки стали настільки самостійні, що більше не прагнуть подобатись мужчинам, та й розучились...

Мода/Краса

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.