Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Дисидентський рух в Україні :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Дисидентський рух в Україні

by Preterian on Feb 4, 2010

“Хрущовське” десятиріччя стимулювало оновлення суспільної свідомості  у 60-70-ті роки. Так у радянському суспільстві виникла духовна опозиція - дисидентство, яке висувало реальну альтернативу наростаючим кризовим явищам у духовному житті суспільства - соціальній апатії, дегуманізації культури, бездуховності.

Дослідники виділяють в опозиційному русі три напрямки:

1) національно-визвольний (В. Мороз, Л. Лук’яненко й ін.) - його учасники були прихильниками становлення незалежної України, вільного розвитку української мови та культури;

2) правозахисний (М. Руденко, П. Григоренко, В. Чорновіл, С. Хмара й ін.) -висували вимоги дотримання в СРСР основних прав людини;

3) релігійний (Й. Тереля, В. Романюк) - висували вимови свободи віросповідання, відновлення заборонених релігійних конфесій (УГКЦ).

У 1965 р. в УРСР за вільнодумство були заарештовані понад 20 осіб. Проти цього необґрунтованого акту виступили І. Дзюба, В. Стус, В. Чорновіл, І. Драч, М. Стельмах та інші. Багатьох з них було звільнено з роботи. Того ж року була надрукована робота І. Дзюби "Інтернаціоналізм чи русифікація?", у якій містився детальний аналіз основних причин, що обумовили акції протесту української інтелігенції. Вона стала своєрідним підсумком діяльності дисидентів у період хрущовської "відлиги", суттєво вплинула на формування ідеологічної концепції національно-визвольного руху.

Українські політичні в’язні написали "Відкритий лист до Організації Об’єднаних Націй". У ньому було викладено ідеї українського дисидентства: протест проти дискримінації українців і безправного становища України в складі СРСР.

Активізації діяльності дисидентів у 1968-1976 рр. сприяли інтервенція радянських військ у Чехословаччину в 1968р., що викликала хвилю обурення і протестів.

У 1970-1972 рр. в Україні самвидавом друкувався "Український вісник", заснований В. Чорноволом, де подавалася інформація про порушення свободи слова, прав особи й нації, гарантованих Конституцією, про судові й позасудові репресії в Україні, про різні акції протесту.

На нараді з безпеки та співробітництва в Європі в 1975р. Радянський Союз підписав Гельсінський Акт, який передбачив гарантію громадських прав і свобод у країнах-учасницях наради. У 1967 р. М. Руденко створив у Києві групу сприяння виконанню Гельсінських угод - Українську Гельсінську спілку - першу організовану структуру в українському визвольному русі. До групи увійшли О. Бердник, Л. Лук’яненко, І. Кандиба, О. Тихий, М. Матусевич та інші. Група збирала матеріали про виконання Гельсінських угод, виступала на захист політв’язнів, підтримувала зв’язок із відомим правозахисником А. Сахаровим, допомагала колишнім репресованим і родинам політв’язнів. Члени групи навіть наважилися діяти легально. У 19776-1979 рр. до групи увійшло 36 осіб. Згодом вони були заарештовані і більшість з них засуджені. О. Тихий, Ю. Литвин, В. Марченко і В. Стус загинули.

На жаль, через силу радянської системи і те, що дисидентський рух так і не став масовим, його поступово придушили. Це була спроба вести боротьбу з режимом значно сильнішим за дисидетський рух. Незважаючи на тимчасове придушення, український визвольний рух готував свідомість людей, все суспільство до майбутніх суспільних змін.

Дисидентський рух в Україні був виявом національно-визвольно руху, спрямованого на демократизацію суспільно-політичного життя. Зусилля й жертви дисидентів не були марними. Ці люди несли народові України правду, відкрили Україну світові. Їхні принципи стали базою для сучасного державного будівництва в незалежній Україні.

Aвтор: Кваскова Ірина

Історія 3891 Переглядів

Author

Preterian

Preterian

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Прес-випуск: Діяльність підприємств сфери послуг Глибоцького району за

За січень–липень п.р. підприємствами сфери послуг Глибоцького району було реалізовано послуг (у ринкових цінах) на 5999,5 тис.грн., що в 1,5...

Прес-випуск

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ КІЦМАНСЬКОГО РАЙОНУ ЗА СІЧЕНЬ-ЛЮТИЙ 20

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО Сільськогосподарськими підприємствами району (без урахування малих підприємств) за січень-лютий п.р. вироблено...

Прес-випуск

Тустань -- місто-фортеця біля с.Урич, Україна

Тустань -- місто-фортеця біля с.Урич, Україна Автор: Ігор Цап Переклад з англійської: Дарія Дирик-Цап Місто-фортеця, відомe під назвою...

Туризм і дозвілля

Національна ідентичність і майбутнє України

Автор: Олег Романчук У психоаналізі існує таке поняття як ідентифікація (ототожнення). Не становить таємниці, що ідентифікація індивідуума щодо...

Культура/Суспільство

День Святого Миколая: все почалося сімнадцять віків тому

Так, як пощастило святому Миколаєві, здається, не пощастило жодному іншому святому. Цей чоловік, який народився ще в III столітті, не залишає...

Релігія/Духовність

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.