Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
ЖМЕНЯКА СПРАВЖНІХ ГЕРОЇВ :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

ЖМЕНЯКА СПРАВЖНІХ ГЕРОЇВ

by Guest on Jan 15, 2010

Автор:  

ЖМЕНЯКА СПРАВЖНІХ ГЕРОЇВ

Про цю сторінку в історії України вже сказано багато а відчуто мало. Мова йтиме про другий Зимовий похід військ УНР проти московсько-більшовицького режиму в Україні.

Звичайно, неможливо зрозуміти всієї повноти героїзма другого Зимового походу не розглянувши передумов. Отже, 22 квітня 1920 року представники Української народної республіки і Польщі підписали політичний договір і військову угоду. В цих документах, зокрема, значилося, що Польща визнає право України на незалежне державне існування та уряд УНР на чолі з Симоном Петлюрою.

26 квітня польська армія разом з українськими частинами вдарили по більшовикам з гаслом "За нашу і вашу свободу!. Вщент розгромивши 7-у московсько-більшовицьку армію, 7 травня зайняли Київ. Москва кинула проти поляків і українців першу кінну армію Будьонного, яка прорвала їхній фронт. Об’єднані українсько-польські війська залишили Київ і відступили на Захід. Проте 15 вересня під Варшавою більшовики зазнали повного розгрому і відступили на схід.

До речі, щодо Польщі, то з нею 18 березня 1921 року в Ризі був укладений міждержавний договір з Москвою, згідно з яким Польща визнавала український радянський окупаційний уряд. Варто зазначити, що згідно договору між Москвою та Варшавою, уряд Пілсудського зобов’язаний був "Ні підтримувати, ні визнавати на своїй території жодних організацій, які готують повалення радянського уряду”. Тому інтерновані українські воїни були обідрані, босі і фізично виснажені.

Після Ризького договору будь-які намагання українців в воєнному плані були приречені на поразку. Чи знали та чи усвідомлювали це бійці, коли після 7 жовтня 1921 року командир рейду генерал Юрій Тютюнник отримав наказ від Симона Петлюри перейти кордон?..

Спільно з Партизансько-повстанським штабом, які мали стати ядром всеукраїнського повстання, 4 листопада 1921 року українська бойова група перейшла кордон. У її складі було 155 старшин і урядовців та 645 козаків. Що мали "аж 32 коней! Перед групою ставилося завдання зєднатися з повстанцями на великій Україні. Звичайно, і неозброєним оком видно всю ситуацію: похід під час зими, без повного озброєння вояків, без коней. Похід з самого початку був приречений. Але справа тут зовсім не в цьому, а в конечній вірі вояків-патріотів, які, знаючи на що йдуть, не зреклися віри. Разом з українцями в рейд пішли польські офіцери, які вважали себе патріотами України. В більшості випадків сільське населення в Україні сприйняло цю подію байдуже. Користуючись тимчасовими привілеями від більшовиків, зокрема земельними наділами, простий люд потрохи обживався і прагнув спокою. Хоча і ворожості проти своїх хлопців не проявляв.

Незважаючи ні нащо, загін перейшов польсько-радянський кордон, козаки Тютюнника знищили дрібні більшовицькі загони (і навіть знищили військовий гарнізон більшовиків міста Коростеня, озброїлися, але вимушені були покинути місто – наближалася добре озброєна кінна бригада Котовського, ред.), але зазнали поразки під Миньками, що на Житомирщині...

Тікаючи від набагато чисельнішого ворога, котовців, похідна група генерала Тютюнника, котра, не-мало-не-багато, через північ Житомирської області мала намір пройти до Києва, везучи з собою уряд УНР і скарбницю уряду. Знаючи, що от-от має наспіти головоріз Котовський, Генерал Тютюнник зупинився в селі Миньки Базарського району на нічліг.

Вранці, о 9-й годині, генералу доповіли дозорні, що наближаються котовці, на що той відповів: "Я сказав, що вирушаємо о 12 годині, значить так буде, – я ще чаю не пив!..А біля одинадцятої години дня підіспів ворог, і козаки  самотужки рушили на село Звіздаль, а "звитяжний генерал на санях драпанув попереду всіх, викинувши скарбницю і весь груз, що заважав долати глибокі і пухкі сніги. Більшість козаків мужньо прийняли смерть в бою, а 359 здалися в полон. Бій відбувся на околиці села Звіздаль, на болотах, вкритих снігом, що було додатковою перешкодою для маневрів, оскільки котовці понад лісом гасали на тачанках і косили козаків з кулеметів.

Як відомо, Тютюнник втік, потім сам прийшов до москалів служити їм. Але не про нього тут мова. В роковини цих трагічних для України подій, мову вести слід про мужніх синів Вітчизни, козаків другого, невдалого за часом, за кліматичними умовами і політичною ситуацією в Україні, непідготовленого зимового походу. Їх, полонених, загнали у містечку Базар до церкви, роздягнули до білизни, босих, протримали два дні, вимагаючи перейти служити в більшовицьку армію. А тим часом Косіор з Києва прислав депешу Котовському, щоби той розстріляв всіх військово-полонених. Але спочатку їм видали лопати, заставили викопати два глибоких рови, над якими скосили їх з кулеметів. З Гімном України на устах вони гордо прийняли смерть, але не попросили пощади.

1992 року, в липні, націонал-патріотичні організації Житомирщини – КУН, УКРП, УРП, НРУ та інші – два тижні впорядковували могили, споруджували цвинтарну чавунну огорожу, ставили хрести на могили страчених, всупереч міжнародній Конвенції військово-полонених, 359 нескорених козаків Другого Зимового походу. Водночас було встановлено хреста на місці масових захоронень полеглих в бою тютюнниківців, яких було закопано на околиці лісу на виході з села Звіздаль, де по суті і відбувся отой безглуздий нерівний бій – погано озброєних воїнів УНР проти тачанок з кулеметами Котовського. В книзі про другий зимовий похід, вцілілий учасник того бою писав:

"наші козаки, по суті, мали єдину зброю - це шаблі.

Автор:

Історія 1126 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Заробітчанський капітал

Автори: Марічка Набока, Надія Шерстюк, Радіо Свобода Рекордну суму - близько трьох мільярдів доларів – відправили додому за минулий рік...

Культура/Суспільство

Десятка найкорисніших продуктів

Проаналізувавши дані останніх досліджень провідних дієтологів світу і їх рекомендації у галузі здорового харчування, Корреспондент склав десятку...

Корисні Поради/Повчальні

ЗУНР - героїчний епізод у історії боротьби українського народу за нез

Автор: Довженко Христина Протягом довгого часу західноукраїнські землі, а саме Східна Галичина, Буковина Закарпаття, Холмщина і Підляшшя,...

Історія

Салат «Мімоза»

Рецепт салату "Мімоза"

Кулінарія

Храм на воді

Це — перша в Україні церква (а також єдина в Європі), збудована в акваторії, і четвертий на Подолі храм на честь шанованого в народі святого...

Релігія/Духовність

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.