Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Колективізація :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Колективізація

by Guest on Jan 14, 2010

Автор: Юлія Палко

Суцільна колективізація  1929  —    одна    з   трагічних    сторінок української історії.

Вожді більшовизму були впевнені, що соціалізм неможливо збудувати без ліквідації приватної власності на землю і переходу до колективного госпо­дарювання на селі, тому почали зі створення комун, товариств спільного обробітку землі (ТСОЗ), радгоспів. Навесні 1918 р. в Україні було близько 50 колективних господарств, наприкінці 1920 р. — 960. Однак вони не були забезпечені технікою і виявились неефективними.

В роки непу створення колгоспів продовжувалось, але повільніше. У жовтні 1927 р. вони об'єднували трохи більше 1% селянських господарств. Натомість бурхливо розвивалися різні форми кооперації.

Але тоталітарна система залишалась незавершеною, доки зберігалася відносна економічна незалежність селянства. Тому воно стало першою жертвою сталінського терору.

Поштовхом до форсування колективізації стала хлібозаготівельна криза 1928 р. Цей рік в Україні був неврожайним. І хоч було очевидним, що хліба не вистачає, влада примушувала селян здавати його за державними цінами, які були значно нижчі від ринкових. Селяни стали ухилятися від державних хлібозаготівель, тоді за наказом Сталіна почалися прямі реквізиції зерна, як у роки "воєнного комунізму". Це означало крах нової економічної політики. Внаслідок "надзвичайних заходів" з неврожайної України стягли на 33% більше хліба, ніж у попередньому році. У багатьох районах почався голод.

Чим було викликане повернення до "воєнно-комуністичних" методів? Індустріалізація потребувала величезних коштів, які планувалося отримати за рахунок сільського господарства. Оскільки методи непу для цього не годилися, з ним було покінчено. Однак постійно застосовувати "надзвичайні заходи" до маси самостійних господарів неможливо. Тому Сталін вирішив приборкати опір селянства шляхом суцільної колективізації.

У листопаді 1929 р., заслухавши доповідь генерального секретаря ЦК КП(б)У Станіслава Косіора, пленум ЦК ВКП(б) визнав головним завданням комуністів України проведення суцільної колективізації степового району республіки. Велика увага Україні приділялась також у постанові ЦК ВКП(б) "Про темп колективізації і заходи допомоги колгоспному будівництву" (січень 1930 р.). Колективізація в республіці повинна була завершитись восени 1931 р., в крайньому разі — навесні 1932 р.

Взимку 1930 р. колективізація проводилася особливо жорстоко, людей заганяли в колгоспи силою, усуспільнювали всю худобу, навіть домашню птицю. У відповідь селяни почали різати свою худобу. Між 1928 і 1932 рр. її поголів'я в Україні скоротилося вдвічі. Почалася "ліквідація куркульства як класу", яка на практиці означала фізичне знищення заможних селян і тих, кого підозрювали у ворожому ставленні до радянської влади. До березня 1930 р. близько 3,2 млн селянських господарств України були охоплені колективізацією. Але напруження було таким великим, що можна було чекати вибуху селянської війни.

У цій ситуації Сталін пішов на хитрий маневр. У своїй статті "Запаморочення від успіхів" (березень 1930 р.) він звинуватив місцеве керівництво в "перегинах", заявив, що колективізація може відбуватися тільки на добровільних засадах. Стаття переслідувала дві мети: попередити вибух селянського гніву і відвернути його від Сталіна, переклавши вину на місцеві органи влади. Після цього майже половина колективізованих селян України вийшла з колгоспів і повернулася до індивідуального господарювання. Решта залишилась, але зовсім не тому, що переконалася в перевагах колгоспного ладу. Примус набирав інших форм: тим, хто виходив з колгоспу, не повертали худобу і реманент, давали гірші землі, податки на індивідуальні господарства подвоїли і потроїли, тоді як колгоспам надавалися кредити й пільги. Таким чином до 1932 р. знову вдалося колективізувати 70% господарств. А в липні 1935 р. вже 93% селянських господарств України входили до колгоспів, яким належало 98% посівних площ.

Внаслідок колективізації було підірване сільськогосподарське виробництво, ліквідовано економічну самостійність селянства, знищено найбільш вправну і працьовиту його верству, у решти зникла матеріальна зацікавленість у результатах праці, атрофувалося почуття господаря, значною мірою наслідком колективізації був голод 1932—1933 рр. За привабливим, на перший погляд, фасадом колгоспного ладу на початку 30-х років визрівала трагедія — спустошливий голод, жертвами якого стали мільйони. Поневолення останнього відносно незалежного класу — селянства — сприяло остаточному утвердженню тоталітарної системи.

 Фото: WikiMedia Commons

Історія 2373 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Цензурований Бульба і режисер Бортко в ролі Андрія

Цензурований Бульба і режисер Бортко в ролі Андрія Автор: Олександр Палій   Як може переконатися уважний глядач і читач, щойно...

Шоу-бізнес

Україна в обіймах "тихого вбивці", або хто лобіює смерті мої

Україна в обіймах "тихого вбивці", або хто лобіює смерті моїх співгромадян? Автор: Єгор Чечеринда Нещодавно Всесвітня організація...

Здоров'я

Часте відвідування солярію може викликати залежність

Дослідження: Часте відвідування солярію може викликати залежність Група американських вчених навела ряд доказів того, що часте відвідування...

Здоров'я

Опитування: 45% українців підтримують надання російській мові статусу

45% українців, опитаних соціологічною групою Рейтинг, підтримують надання російській мові статусу державної. Проти цього виступають 47%, не...

Культура/Суспільство

Президія Української Вільної Академії Наук у Канаді солідаризується

Президія Української Вільної Академії Наук у Канаді солідаризується та вповні підтримує Заяву президента Національного університету...

Права людини

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.