Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Самодержавство - геть!

by Сосновський Віктор on Jan 12, 2010

 Автор: Баклан Анастасія

 

Український національно-визвольний рух підчас Першої російської революції

 

В процесі розгортання революційних подій в Росії у 1905-1907 роках виникли нові суспіль­но-політичні явища та тенденції, які надалі суттєво вплинули на історичну долю України: переплетення та взаємовплив робітни­чого, селянського та національно-визвольного рухів, виникнення широкомасштабних народних виступів, усвідомлення народ­ними масами ефективності та результативності спільного натиску на самодержавство, суттєве розширення внаслідок проголошення царського Маніфесту меж легальної політичної та культурної ді­яльності, помітне її пожвавлення та урізноманітнення, активіза­ція процесу масової самоорганізації суспільства (утворення полі­тичних партій, рад, профспілок тощо) та поява в опозиційних сил легального офіційного каналу впливу на владу — думської три­буни.

 

 

9 січня 1905 року за наказом російського царя Миколи II гвардійські частини розстріляли мирну демонстрацію в Петербурзі. Звістка про це блискавично облетіла країну. День, який увійшов в історію як «кривава неділя», був початком Першої російської революції. Могутня революційна хвиля охопила Україну. У революційній боротьбі взяли участь усі верстви населення: робітники, селяни, солдати, інтелігенція.

 

Улітку та восени 1905 року в Україні активно ширився профспілковий рух. Першою профспілковою організацією в Україні став комітет Південно-Західного відділення Всеросійської залізничної спілки в Києві. Загалом під час революції в Україні виникло близько 80 профспілок, які об’єднували десятки тисяч робітників.

 

Не чекаючи наказів адміністрації профспілки встановлювали робітничий контроль за виробництвом, влаштували 8-годинний робочий день, знижували ціни на товари у фабрично-заводських крамницях. У жовтні 1905 року на загальноросійський політичний страйк вийшло 120 тисяч українців маніфестуючи „Геть самодержавство!”. Не зважаючи на вихід царського маніфесту від 17 жовтня 1905 року, робітники низки міст під впливом більшовиків підняли збройне повстання та були розбиті царськими військами.

 

Революційні події пробудили до активних дій і селян. У червні 1905 року відбувся перший з’їзд Усеросійської селянської спілки, на якій активну роль відіграли делегати від України, які вимагали ліквідації поміщицького землеволодіння. Проте загалом на Наддніпрянщині селянський рух не набув організованого характеру. Погроми поміщицьких маєтків, підпалювання власності, захоплення землі, вбивства окремих поміщиків – були найголовнішими формами боротьби селянства.

 

Підчас Російської революції 1905-1907 років захитала вірна й надійна опора царизму – армія. 14-15 червня 1905 року спалахнуло повстання на броненосці «Потьомкін». Бойовий корабель прибув до Одеси, де підтримав загальний страйк трудящих.

 

Вислана на придушення непокірного броненосця ескадра відмовилася відкрити вогонь і вітала Потьомкіна могутнім „Ура!”. Броненосець Георгій Побєдоносєц вийшов зі строю ескадри й приєднався до Потьомкіна. Але офіцерам вдалося посадити його на мілину. У листопаді 1905 року на Севастопольському рейді повстали матроси 12 кораблів Чорноморського флоту на чолі з лейтенантом Петром Шмідтом, що незабаром було придушене а керівників розстріляно. 18 листопада 1905 року в Києві виступили солдати-сапери та робітники під керівництвом Бориса Жаданівського, опісля взяття яких військами царя, страйкарям був наданий тривалий термін тюремного ув’язнення.

 

У ході революції українці намагалися скасувати будь-які національні привілеї та встановити рівноправність народів у Російській імперії. Для цього національно-свідома інтелігенція вимагала вільного розвитку української мови й культури, навчання в Україні рідною мовою, користування українською мовою в судах та інших державних установах, заснування культурно-освітніх гуртків і товариств, видання україномовної літератури, газет і журналів.

 

Під могутнім революційним тиском російське самодержавство змушене було помітно послабити національне гноблення. 21 листопада 1905 року царський указ дозволив:

1 – видання літератури національними мовами:

2 – створення національних культурно-освітніх товариств й театрів;

3 – випуск газет та журналів рідною мовою.

 

Унаслідок цього в деяких сільських регіонах України вчителі стали навчати дітей українською мовою. У багатьох містах виникли культурно-освітні товариства „Просвіта”, де активно працювали відомі діячі української культури: Леся Українка, Панас Мирний, Дмитро Яворівський та інші.

 

Наприкінці 1905 – на початку 1906 років деякі газети виходили українською мовою („Громадська думка”, „Рада”), працювали видавництва, клуби, кооперативи. Усього за роки революції вийшло 25 україномовних газет, тижневиків та журналів. Їх постійними авторами були Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Олександр Олесь, Іван Франко та інші.

 

Революція 1905-1907 років мале великий вплив на розвиток національно-визвольної боротьби українського народу. Вона здебільшого зазнала поразки, але спряла пробудженню національної самосвідомості. Українські партії в ході революції набули важливого політичного досвіду. Революційна боротьба підготувала бійців, які згодом, у лютому 1917 року, змогли повалити царський режим.

 Автор: Баклан Анастасія
 

Історія 1579 Переглядів

Author

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Феміністка перед телевізором: вимкнути не можна дивитися

Якщо заборонити будь-яке зображення насильства на теле- чи кіноекрані, для перегляду лишиться не так вже й багато Aвтор: Марія Дмитрієва...

Культура/Суспільство

Краса по–українськи...

Краса по–українськи Український тиждень моди відкрила топ–модель Маша Тельна, а закрили перший день... гриби Автор: Валентина...

Мода/Краса

Василіянський Монастир Святих Верховних Апостолів Петра і Павла, м. Др

    Автор: Канцелярія Монастиря Святих Верховних апостолів Петра і Павла, м.Дрогобич         Найдавніший в Україні Чин Святого Василія...

Історія

Прикарпатці на Свят-вечір ставлять дідухи

Прикарпатці на Свят-вечір ставлять дідухи Автор: Галина Добош, Івано-Франківськ  Традиційна обласна виставка-конкурс різдвяної...

Мистецтво/Рукоділля

Чому Різдво святкують у різні дні?

Чому Різдво святкують у різні дні? Автор: Богдан Цюпин Бі-Бі-Сі, Лондон Суть різниці між так званим старим і новим календарем, або...

Релігія/Духовність

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.