Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
ЗУНР - героїчний епізод у історії боротьби українського народу за нез :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

ЗУНР - героїчний епізод у історії боротьби українського народу за нез

by Андрій Шатунський on Jan 11, 2010

Автор: Довженко Христина

Протягом довгого часу західноукраїнські землі, а саме Східна Галичина, Буковина, Закарпаття, Холмщина і Підляшшя, входили до складу Австро-Угорської імперії.

Але результат війни створив на цих землях сприятливий клімат для зростання національного руху українців і українські політичні діячі почали готуватися до створення власної держави. 18 жовтня 1918 р. у Львові було утворено Українську Національну Раду — політичний представницький орган українського народу в Австро-Угорській імперії. А 19 жовтня 1918 р. Українська Національна Рада проголосила Українську державу на всій українській етнічній території Галичини, Буковини і Закарпаття, що пізніше дістала назву Західноукраїнська Народна Республіка.

Наміри українських політиків стали полякам поперек горла у їх прагненні створити «велику» польську державу, адже західноукраїнські землі розглядались ними як складові цієї майбутньої держави. 31 жовтня 1918 р. у Львові стало відомо про приїзд до міста Польської ліквідаційної комісії, до рук якої австрійський намісник мав передати владу над Галичиною.  

Українська Національна Рада намагалась домовитись з австрійським урядом про передачу їй всієї повноти влади у Галичині. Проте у відповідь від австрійського намісника Галичини генерала  К. Гуйна вони почули категоричне «ні».

Відмова призвела до прийняття вечірньому засіданні УГВС 31 жовтня 1918 р. рішення взяти владу у Львові збройним шляхом. Тоді, аби не допустити захоплення влади поляками, група молодих українських офіцерів на чолі з Д. Вітовським бере ініціативу в свої руки.

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 р. українські військові угрупування вже контролювали Львів, а наступного дня й усі інші міста Галичини. Нова влада одразу заручилась широкою підтримкою населення, пообіцявши йому демократичні права, восьмигодинний робочий день і проведення реформ.

 Події на Буковині і Закарпатті розвивались дещо інакше. На Буковині 6 листопада 1919 р. спалахнуло національне повстання, внаслідок якого влада перейшла до Крайового комітету на чолі з Поповичем. 11 листопада ситуація змінилась – край окупували румунські війська. Закарпаття стало справжньою ареною протиборства українських, чеських і угорських організацій, воно теж було зайняте іноземними військами.

ЗУНР проголошувалась демократичною республікою, соціальну основу якої складали робітники.  9 листопада 1918 р. Українська Національна Рада утворила свій тимчасовий виконавчий орган на чолі з Костем Левицьким,  який 13 листопада 1918 р. був перетворений на уряд — Державний Секретаріат, у цей день факт проголошення республіки обнародували, після відречення імператора від престолу.

13 листопада 1918 р. було затверджено Конституційні основи новоствореної держави — «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської монархії», згідно з яким вона отримала назву «Західноукраїнська Народна Республіка». Закон визначав територію ЗУНР, яка включала українські етнічні землі і охоплювала Галичину, Буковину і Закарпаття. Територія ЗУНР становила 70 тис. кв. км, населення — 6 млн. осіб. Також було затверджено герб держави — Золотий Лев на синьому тлі, та прапор — блакитно-жовтий. Тимчасовий Основний закон ЗУНР був з часом доповнений цілим рядом законів: про організацію війська (13 листопада 1918 р.), тимчасову адміністрацію (15 листопада 1918 р.), тимчасову організацію судівництва (16 листопада і 21 листопада 1918 р.), державну мову (1 січня 1919 р.), шкільництво (13 лютого 1919 р.), громадянство (8 квітня 1919 р.), земельну реформу (14 квітня 1919 р.).

22-26 листопада відбулися вибори депутатів Української Народної Ради, яка була наділена представницькими й законодавчими правами. Погляди більшості депутатів були національно-ліберальними, і вони надавали перевагу будівництву державності, а радикальні соціально-економічні перетворення на перший план не висувалися. Президентом ЗУНР став Євген Петрушевич. Національним меншинам на території ЗУНР гарантувалися рівні права з українським населенням, їм було видано 30% депутатських місць.

 14 квітня 1919 р. розпочалась аграрна реформа, згідно якої у великих власників, переважно поляків, вилучались маєтки, а земля повинна була передана малоземельним і безземельним українським селянам.

22 січня 1919 р. відбулось об’єднання ЗУНР  з  УНР і перетворення її на «Західну область Української Народної Республіки» гарантуючи повну автономію. Була сформована боєздатна армія – УГА, у якій перебувало 100 тис. чол.., з яких 40 тис. безпосередньо брали участь у бойових діях з поляками.

 ЗУНР ввійшла в історію як героїчний епізод у боротьбі українського народу за незалежність, за демократію і за вільний розвиток.

 Автор: Довженко Христина

Історія 2219 Переглядів

Author

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Дисидентський рух в УРСР

Автор: Афанасенко Анна Дисидентсво ( від лат. dissident – незгодний ) – виступ проти існуючого державного ладу чи загальноприйнятих норм певної...

Історія

Як Україна отримала Крим

Автор: Олена Захарян 10 лютого виповниться 56 років з того моменту, як Крим був приєднаний до України. Крим, попри екологічну катастрофу на...

Історія

Україна і Мадагаскар знаходяться на дні рейтингу благодійності

Британська гуманітарна організація Charities Aid Foundation (CAF) 8 вересня оприлюднила "Світовий рейтинг благодійності". Україна в...

Добродійні організації

Очікувана сенсація щодо присудження Нобелівської премії астрофізикам

Автор: Галина Терещук Нобелівську премію з фізики за 2011 рік присуджено двом американським науковцям Солу Перлмуттеру і Адаму Райссу та...

Наука/Технології

Переможний Пласт

Переможний Пласт Автор:  Данута КОСТУРА, смт. Ворзель Ворзельський православний храм Київського Патріархату, що за 30 км від столиці, як і...

Сім’я і виховання

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.