Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Відносини України та СНД: Сучасні реалії та подальші перспективи :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Відносини України та СНД: Сучасні реалії та подальші перспективи

by Guest on Nov 9, 2012

1. СНД: передумови утворення та цілі організації

Співдружність Незалежних Держав створена 8 грудня 1991 року в садибі Віскулі (Біловезька пуща, Білорусь) як господарський, політичний та економічний союз Білорусі, Росії та України.
1 грудня 1991 року відбувся загальнонаціональний референдум на території колишньої УРСР щодо проголошення незалежності України. У референдумі взяли участь 31 891 742 особи — 84,18% населення України. З них 28 804 071 особа (90,32%) підтвердили Акт про незалежність. Цю подію М. Горбачов сприйняв як трагічну, що привела країну в стан небезпеки. На противагу йому Б. Єльцин опублікував заяву про визнання незалежності України. Результат Всеукраїнського референдуму ставив хрест на перспективах збереження СРСР у будь - якій формі. За словами одного із учасників Л. Кравчук: "Якщо ми вийдемо до народу й оголосимо, що Союзу немає, а на його місце нічого не запропонуємо — вибух неминучий. Потрібний варіант перехідний".

8 грудня 1991 року в Біловезькій Пущі в Білорусі лідери Російської Федерації, України та Білорусі прийняли рішення про припинення існування СРСР і створення Співдружності Незалежних Держав (СНД). В преамбулі "Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав", вказувалось : "Ми, Республіка Білорусь, Російська Федерація (РРФСР), Україна, як держави-засновниці Союзу РСР, які підписали Союзний Договір 1922 року, далі звані Високими Договірними Сторонами, констатуємо, що Союз РСР як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування". 25 грудня 1991 року М. Горбачов склав свої повноваження Президента СРСР. 30 грудня на зустрічі глав СНД у Мінську ухвалюється рішення про остаточне скасування державних структур СРСР.

У початковий період існування Співдружності Незалежних Держав вона розглядалася головним чином як механізм цивілізованого розлучення колишніх союзних республік і розподілу майна СРСР. Створення СНД було покликане забезпечити безболісний перехід від єдиної союзної держави до системи суверенних національних держав на місці колишнього СРСР. На відміну від Союзу РСР Співдружність не є державою і не має наднаціональних повноважень.

21 грудня на умовах Алма-Атинської угоди до СНД приєднались ще вісім колишніх республік СРСР (Азербайджан, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменістан та Узбекистан).
23 жовтня 1993 року до СНД приєдналася Грузія, а 26 серпня 2005 року зі складу вийшов Туркменістан. Україна є співзасновницею СНД, але Статут організації Україною досі не ратифіковано, тому формально Україна залишається лише спостерігачем і не є членом СНД.

14 серпня 2008 парламент Грузії прийняв рішення залишити СНД, і, згідно зі Статутом СНД, 18 серпня 2009 Грузія офіційно перестала бути членом Співдружності.
СНД засновано на засадах суверенної рівності всіх його членів, тому всі держави-члени є самостійними суб'єктами міжнародного права. Співдружність не є державою і не володіє наднаціональними повноваженнями.

Основні цілі організації:
 Співпраця в політичній, економічній, екологічній, гуманітарній, культурній та інших галузях;
 Всебічний розвиток держав-членів в рамках єдиного економічного простору, міждержавної кооперації та інтеграції;
 Забезпечення прав і свобод людини;
 Співпраця в забезпеченні міжнародного миру і безпеки, досягнення загального і повного роззброєння;
 Взаємна правова допомога;
 Мирне вирішення суперечок і конфліктів між державами організації.

2. Відносини України та СНД на сучасному етапі

Наразі Україна намагається прагматично формувати свою позицію щодо СНД з урахуванням динаміки розвитку відносин, взаємного балансу інтересів. Україна виходить з того, що СНД має величезний потенціал для вирішення нагальних економічних завдань (великий ринок, наявність стійких коопераційних зв`язків, спільність технічних і споживчих стандартів, розвинена і взаємодоповнююча інфраструктура). До країн СНД з України експортується переважно продукція з високим ступенем переробки (і, відповідно, з доданою вартістю), і, незважаючи на вплив світової кризи, ця частка залишається високою (більше 50%). За 2011 рік питома вага країн СНД у зовнішній торгівлі України зросла до понад 40%. У СНД було експортовано понад 36% усіх вироблених товарів, з країн СНД імпортовано понад 44% всіх ввезених товарів.

Помітно зросли показники двосторонньої торговельно-економічної співпраці України в рамках СНД. Наприклад, за підсумками 2011 року товарообіг між Україною і Російською Федерацією досяг 56 млрд. дол. (10 років тому - приблизно 20 млрд. дол.), товарообіг між Україною і Білоруссю досяг рекордних 6,2 млрд. дол. (у 2010 році - близько 4,5 млрд. дол.).

Зараз робляться конкретні кроки з приєднання України до тих органів галузевого співробітництва СНД, в роботі яких раніше наша країна не брала участі, і, аналогічно, зняттю застережень до ряду документів СНД.

Про активізацію участі в роботі Співдружності свідчить і той факт, що в 2011 році в Україні була проведена низка заходів в рамках СНД. Зокрема, успішно пройшли засідання РМЗС, Економнаради, міжнародний форум «Ялтинські ділові зустрічі», XXVI засідання Ради з культурного співробітництва держав - учасниць Співдружності, VI Форум творчої та наукової інтелігенції держав - учасниць СНД.
Яскравим прикладом торговельно-економічної взаємодії стало підписання державами - учасницями СНД 18 жовтня 2011року в Санкт-Петербурзі Договору про зону вільної торгівлі. Україна брала найактивнішу участь у підготовці нової редакції документа (на сьогодні Договір про ЗВТ поки не ратифіковано). Підписання такого стратегічно важливого документа виводить торгово-економічні відносини між державами - учасницями СНД на якісно новий рівень і повинне дати додатковий імпульс вільної конкуренції, росту національного виробництва і потенціалу Співдружності загалом.

Підписання Договору і подальша інтеграція з Європейським Союзом дозволять Україні зберегти базові сектори економіки, розширити коопераційні зв`язки, залучити додаткові інвестиції, в т.ч. створити додаткові робочі місця. Все це призведе до поліпшення соціального клімату в країні, адже Європейський Союз вважає, що підписаний Україною 18 жовтня договір про зону вільної торгівлі між країнами Співдружності Незалежних Держав не перешкоджає підписанню аналогічного договору між Україною та Євросоюзом. Про це сказано в повідомленні представництва ЄС в Україну:

"Країни СНД, включаючи Україну, можуть укладати торговельні угоди відповідно до своїх економічних пріоритетів, в тому числі інші угоди про зону вільної торгівлі. Відповідно, ця ЗВТ сама по собі безпосередньо не впливає на наші двосторонні торговельні відносини з цими країнами".
Керівництво Білорусії зацікавлене у співробітництві з Україною в енергетичній сфері у форматі Білорусія-Україна-ЄС. Водночас налагодження політичного діалогу з Білорусією, крім іншого, дозволило б Україні врегулювати питання делімітації і демаркації спільного кордону.

Грузія та Україна традиційно, з початку 90-х років мають найбільшу кількість точок дотику в міжнародних справах. Обидві країни обрали своїм стратегічним курсом європейську та євроатлантичну інтеграцію, і це створює підстави для стратегічної співпраці, подібної до тієї, яку практикували країни Вишеградської четвірки до свого вступу в ЄС.

Враховуючи, що Казахстан та Азербайджан виступають ініціаторами пошуку альтернативних російським проектів співробітництва в СНД, Україні варто докласти зусиль для поглиблення конструктивного співробітництва з цими країнами в енергетичній сфері, зокрема, у питаннях транспортування нафти із Казахстану та Азербайджану через територію України до країн ЄС (а також щодо можливого наповнення нафтопроводу Одеса-Броди нафтою із цих країн).

Останнім часом Україна бере участь у всіх засіданнях керівних органів СНД на максимально високому рівні, приєдналася до Правил процедури вищих органів СНД та Положення про Національного координатора, призначила Національного координатора (Перший віце-прем’єр-міністр України В.І.Хорошковський), поновила участь у Місії спостерігачів від СНД на виборах і референдумах, приєднується до окремих органів галузевого співробітництва і переглядає застереження до низки документів СНД.

3. Перспективи вступу України до Митного союзу

На те, що наразі основним торгівельним партнером (як по експортних, так і по імпортних операціях) України є Російська Федерація, вплинула велика сукупність чинників, передусім спільний історичний розвиток, близьке географічне положення та схожість менталітету громадян. Однак, незважаючи на багаторічне економічне партнерство, основною ціллю української політики на даному етапі є вступ до Європейського Союзу, адже це означатиме підвищення стандартів життя, більшу соціальну захищеність населення та подальший розвиток економіки держави у напрямку науково-технічного прогресу.

Вже тривалий час Україна перебуває на роздоріжжі, оскільки зробити остаточний вибір між Сходом і Заходом дуже важко. В результаті Україна не має ні європейських стандартів життя та ведення бізнесу, ні суттєвого поліпшення економічних відносин із країнами СНД. Іронія ситуації в тому, що Європа вимагає доказів того, що Україна гідна належати до Європейського Союзу, тоді як Росія навпаки, пропонує Україні чималі поступки за вступ до Митного союзу.

Наприклад, заступник голови правління «Газпрому» Валерій Голубєв заявив, що Україна могла б економити на газі близько 8 мільярдів доларів на рік у разі вступу до Митного союзу. Але, в умовах цілковитої залежності України від російського газу, Росія буде в змозі встановити на блакитне паливо ту ціну, яку вважатиме за потрібне, не рахуючись із інтересами нашої держави. Крім того, запаси газу є обмеженими, так що вирішенням питання української енергетики має бути перехід на відновлювані джерела енергії, а не подальше використання російського газу.

Крім того, обсяги експорту та імпорту до Росії щороку збільшуються, що дає Україні змогу урівноважити торговельний баланс та забезпечити стійкість економіки. Однак, за умов поглиблення співпраці з Європейським Союзом, Росія неминуче зменшить взаємну торгівлю. Натомість, Європі належать понад 80% усіх інвестицій в економіку України.

Якщо розібратися, участь у Митному союзі не принесе Україні багато користі, адже це навряд чи сприятиме збільшенню обсягів торгівлі з іншими країнами-учасницями, вважає аналітик інвестиційної компанії BG Capital Віталій Ваврищук. Ані нових технологічних рішень, ані нових перспективних ринків збуту національної продукції не може дати Україні вступ до Митного союзу. Окрім того, ефективність Митного союзу легко можна простежити на прикладі Білорусі, де середня заробітна плата за реальним курсом становить 200 доларів, що у 1,5 рази менше, ніж в Україні. Тобто, рівень життя в Білорусі стрімко знижується, незважаючи на її членство у Митному союзі.

З іншого боку, більшість українських товарів є неконкурентоспроможними на європейських ринках, але в новому динамічному конкурентному середовищі вітчизняні виробники будуть змушені боротися за прибуток, в них виникатимуть нові ідеї та можливості.

За словами посла Федеративної Республіки Німеччина Д-ра Ганса-Юргена Гаймзьота, укладення Угоди про ЗВТ та Угоди про асоціацію з ЄС спочатку розглядатиметься як значний політичний сигнал, що Україна має серйозні наміри щодо реформ і модернізації своєї економіки. Росіяни ж чекають завершення переговорів щодо Зони вільної торгівлі з ЄС, оскільки є велика ймовірність зриву переговорів через внутрішні українські проблеми, такі як згортання демократії, різноманітні та численні порушення українською владою європейських стандартів та норм.

На жаль, сьогодні дуже легко побачити, наскільки схожі у своїх бажаннях та цілях політичні верхівки Росії та України. Цілком зрозуміло, що Україна, у разі відмови від членства в інтеграційних проектах ЄС, не матиме іншого виходу, ніж вступ до Митного союзу.

Те, що на 2011 рік відсутня інформація про узгоджені підходи країн-членів Митного союзу до единої промислової політики, які мали б вироблятися наднаціональними органами, мало б утримати Уряд України від прийняття рішення про приєднання держави до Митного союзу. Крім того, існують суттєві протиріччя між країнами-членами, зокрема між Росією та Білоруссю, що значно ослаблює їх конкурентні можливості.
Погрози Росії щодо економічних санкцій, які може отримати Україна у разі подальшої співпраці з ЄС зумовлені в першу чергу тим, що Росія не має фінансових та ресурсних можливостей для компенсації від втрати українських потужностей. Керівництво Росії розглядає Митний союз як власний проект, в реалізації якого не зацікавлені ні країни ЄС, ні США та Китай. Наприклад, Білорусь та Казахстан змушені здійснювати захист власних ринків від низькоякісних російских товарів, а також від намагань РФ придбати їх вартісні національні об’єкти.

Отже, Україні необхідно визначитися зі своїм подальшим курсом та майбутніми партнерами, враховуючи передусім очевидні вигоди від інтеграції до ЄС, до чого прагне більша частина населення.

Використані джерела:
1. Dialog.ua: Зал периодики - У СНГ нет перспектив. dialogs.org.ua
2. Міністерство закордонних справ України. http://www.mfa.gov.ua/
3. Кучик О.С Міжнародні організації:Навч. Посібник. — Київ: Знання, 2007. — 749 с
4. Міністерство юстиції України. http://www.minjust.gov.ua
5. Євросоюз: договір з СНД не вплине на відносини України з ЄС.
http://ukranews.com/uk/news/ukraine/2011/10/19/55894

Бізнес/Економіка 4233 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Машина часу

    А ви б хотіли управляти власною машиною часу?     Мабуть кожен із нас вже визначився для себе з відповіддю на це...

Цікаво знати

Вчені вірять, що можуть "вбити" поліомієліт

Вчені кажуть, що цілковита перемога над поліомієлітом, однією з найстрашніших дитячих хвороб двадцятого століття, може статися вже незабаром....

Здоров'я

Неоголошена війна

Автор: Баклан Анастасія Радянська Росія і демократична Україна: проблема взаємовідносин Відносини між більшовицькими колами та Центральною...

Історія

Що після сутички 9-го травня?

В Німеччині держава платить великі гроші, щоб гармонійно поєднати обидві частини народу, яким довелося певний час жити розділеними. В Україні...

Політичні оглядачі

Література криз не знає

Автор: Інна КОРЧУК Львівські письменники та видавці підбили підсумки літературного року, що минув. Разом із активними читачами вони намагались...

Література

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.